Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/platne/serwer80060/public_html/strefacyfrowejrodziny.pl/wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-events-manager.php on line 171

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/platne/serwer80060/public_html/strefacyfrowejrodziny.pl/wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-events-manager.php on line 171
Powiadomienia w telefonie - zapanuj nad nimi! - Strefa Cyfrowej Rodziny

Ping! Piiip! Pip Pip! Powiadomienia w telefonie. Niektórzy nie wyobrażają sobie milczącego telefonu, ale ja postaram się Was przekonać, że warto je wyłączać.

Przede wszystkim, co się dzieje, kiedy jesteś z kimś a telefon pika?

Twoi znajomi czują się nieswojo, kiedy w trakcie spotkania zerkasz do telefonu „och, przepraszam, tylko sprawdzę”
Twoje dzieci tracą wiarę w siebie, czują się niewystarczająco ciekawe, jeśli będąc z nimi siedzisz w telefonie.

A jak już odzywa się powiadomienie, bardzo ciężko mu się oprzeć… Dlaczego? To nieco zamknięte koło… Powiadomienia są zapowiedzią nagrody – jakiejś nowości w telefonie. To ogromna pokusa dla naszych mózgów, dlatego niezwykle ciężko im się oprzeć. Równocześnie budują siny nawyk reagowania, czyli:

powiadomienie = sięgnięcie po telefon

Z czasem już samo powiadomienie jest dla nas nagrodą, silniejszą niż to co niesie za sobą. A to już pokusa niemal niemożliwa do pokonania.

Ok, ale jeśli uznamy, że nam to nie przeszkadza, co dostajemy w zamian?

– rozpraszają naszą uwagę

– odrywają nas od aktualnych zajęć

– przeszkadzają w koncentracji

– nie sposób się im oprzeć

– zwykle każde z nich pociąga za sobą kilka-kilkanaście minut w telefonie

– niemal wymuszają zaglądanie do telefonu

Mówiąc inaczej – są punktem wyjścia w starciu o władzę – czy to my panujemy nad telefonem, czy telefon nad nami.

Jak zatem nad tym zapanować, jak się przekonać do wyłączania powiadomień? Wiem, że trudno wyłączyć wszystko do razu, ale każdy kroczek, każde powiadomienie, które nie zadźwięczy, jest na plus. Każde wyłączone powiadomienie się liczy, więc można ograniczać stopniowo. Po kolei można usunąć je z:

– gier

– aplikacji

– mediów społecznościowych

– maili

– wszelkich komunikatorów

Zastanów się od czego zacząć, których powiadomień masz najwięcej, które są najłatwiejsze, a które najtrudniejsze do usunięcia. I do dzieła!

Jeśli masz dzieci, to bardzo ważne, aby modelować w domu wyłączanie powiadomień! To jeden z istotniejszych nawyków cyfrowych, które warto przekazać dzieciom! To jest świetny temat do rozmów o cyfrowym świecie, nawykach, budowaniu granicy pomiędzy online, a offline.

A więc tłumacz i rozmawiaj. I przede wszystkim – BĄDŹ WZOREM DO NAŚLADOWANIA!

A jeśli jeszcze masz wątpliwości – zerknij na materiały, które przygotowała Fundacja Dbam o Mój Zasięg – www.dbamomojzasieg.pl – jest tam między innymi świetna grafika pokazująca schemat uzależniającego działania powiadomień.