Miło mi Cię widzieć u mnie na stronie. Skoro tu zajrzał@ś, to zakładam, że jesteś rodzicem (a może babcią/dziadkiem) szukającym wiedzy i pomysłów, jak zapanować nad cyfrowym życiem Twojego dziecka. W tym poście wyjątkowo nie odpowiem na żadne z Twoich cyfrowych pytań. Chciałabym bowiem opowiedzieć Ci co nieco o tym jakimi metodami wychowawczymi się kieruję, aby osiągnąć z dziećmi życiową równowagę. Równowagę nie tylko te pomiędzy online i offline.

Jestem certyfikowanym edukatorem rodziców Pozytywnej Dyscypliny. Co się za tym kryje?

Pozytywna Dyscyplina to metoda wychowawcza, która wyrosła z przekonania, że każdy człowiek (a zatem i każde dziecko) ma potrzebę przynależności i znaczenia. Każdemu z nas zależy, aby przynależeć do rodziny, czy innej grupy społecznej (najczęściej mamy potrzebę przynależeć do kilku) i chce czuć się istotnym dla innych.

„Pozytywna Dyscyplina pomaga rodzicom:

– zrozumieć swoje dzieci
– wspierać ich naturalny potencjał
– wychowywać je na mądrych, pewnych siebie, odpowiedzialnych i wrażliwych dorosłych
– SKUTECZNIE radzić sobie z codziennymi trudnościami, takimi jak ubieranie się, wychodzenie z domu, sprzątanie, mycie zębów i tym podobne.”*

FUNDAMENTALNE ZASADY POZYTYWNEJ DYSCYPLINY:

” 1. Pomaga dzieciom poczuć łączność i przynależność, pomaga im poczuć, że są ważne w rodzinie i społeczności.

  1. Jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca: miękka i zdecydowana w tym samym czasie, czyli twarda dla problemu i miękka dla osoby.
  2. Jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy.
  3. Uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności.
  4. Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.”*

 

Jak to wygląda w praktyce?

Stosując się do zasad Pozytywnej Dyscypliny i korzystając z jej narzędzi, pomagam rodzicom zrozumieć cyfrowy świat dzieci. Łączę moją wiedzę o technologiach
z podejściem do dzieci pełnym szacunku, łagodności, ale i stanowczości. To mieszanka, która gwarantuje rodzicom budowanie fajnych relacji z dziećmi i nastolatkami, a równocześnie pozwala im wychowywać świadomych, bezpiecznych i mądrych obywateli cyfrowych.

Chcesz poznać lepiej Pozytywną Dyscyplinę? Zajrzyj na stronę www.pozytywnadyscyplina.pl

*opisy pochodzą ze strony www.pozytywnadyscyplina.pl